Site içi arama:
HİZMETLERİMİZ  »  Ambalaj Atıklarının Yönetimi

Ambalaj Atıklarının Yönetimi


T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, şirketimiz Manisa ve İzmir’deki Ambalaj Atıkları Toplama – Ayırma Tesislerine aldıkları çevre lisansları ile faaliyet göstermektedir.
Atkasan A.Ş., Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereği, birçok belediye ile ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması çalışmalarını yürütmektedir. Bu kapsamda ambalaj atıkları; konut, okul, hastane, işyeri, sanayi kuruluşları gibi kaynaklardan, diğer atıklardan ayrı bir şekilde toplanmakta ve sadece bu proje için hazırlanmış özel giydirmeli “Ambalaj Atıkları Toplama Araçları” ile lisanslı tesislerimize taşınmaktadır. Lisanslı tesislerimize gelen karışık ambalaj atıkları cinslerine göre sınıflandırılmakta, kağıt-kartonlar parçalanarak preslenmekte, plastik, kompozit ve metal atıklar direkt preslenmekte ve cam atıklar da uygun şekilde depolandıktan sonra tüm atıklar satışa hazır hale getirilmektedir.
Yılda ortalama 180.000 ton kâğıt/karton atığı grup şirketimiz Selkasan A.Ş. tarafından geri dönüştürülmekte, Selkasan A.Ş. tarafından üretilen mamul kâğıtlar ise yine grup şirketimiz olan Kaplamin A.Ş. , Ova Oluklu ve Yalova Ambalaj tarafından kutu haline getirilerek geri kazanılmaktadır. Kâğıt/karton dışında toplanan ambalaj atıkları ise lisanslı geri dönüşüm firmalarına gönderilerek ekonomiye geri kazandırılmaktadır.

Belediyeler ile yürütülen kaynakta ayrı toplama projeleri dışında, Türkiye’de birçok sanayi kuruluşuna direkt olarak ambalaj atıklarının uygun şekilde değerlendirilmesi konularında uzman kadrosu ve titiz çalışma anlayışıyla hizmet verilmektedir.


Copyright © 2013 Atkasan Atık Değerlendirme A.Ş. | Tüm hakları saklıdır.